Terapia NeuroTaktylna
Terapia polega na specjalnie opracowanych technikach dotykowych (m.in. masowaniu, ugniataniu, rozciąganiu tkanek) w celu normalizacji ogólnej wrażliwości układu nerwowego poprzez kształtowanie świadomości kinestetycznej ciała i stymulację receptorów skóry działając przede wszystkim na układ dotykowy i propriocepcji.
Dla kogo jest przeznaczona?
Z powodzeniem może być stosowna dla dzieci, które wykazują trudności w regulacji poziomu pobudzenia (nadruchliwych, z zaburzeniami SI), które potrzebują zintensyfikowania działań związanych z wyciszeniem układu nerwowego oraz budowaniem umiejętności hamowania reakcji. Stosowna jest również jako terapia wspomagająca u dzieci z zaburzeniami rozwojowymi (np. Autyzm, opóźnienie psychoruchowe, zaburzenia rozwoju mowy) i neurologicznymi (np. MPDz). Z racji na zastosowanie nieinwazyjnych technik jest propozycją dla dzieci lękowych, z trudnościami w regulacji emocji, po traumach, dzieci zaadoptowanych.
Terapia Integracji Odruchów metodą MNRI
Program Integracji Odruchów Posturalnych i Dynamicznych skupia się na pobudzaniu mechanizmów rozwojowych poprzez ćwiczenia ruchowe oraz stymulacje sensoryczno-motoryczne, które wykonuje się według określonych w metodzie procedur. Wszystkie te działania przekładają się na normalizację pracy układu nerwowego i poprawę funkcjonowania dziecka w obszarze ruchowym, jak również edukacyjnym i emocjonalnym. Program wpływa na jakość wykonywanych ruchów, poprawia siłę mięśniową, równowagę i koordynację ciała. Jest wspomagającą terapią m. in. w przypadku dzieci z opóźnionym/nieprawidłowym rozwojem ruchowym.
Program Integracji Odruchów Ustno-Twarzowych i Wzrokowo- Słuchowych obejmuje pracę głównie w obrębie głowy, jak również jamy ustnej i klatki piersiowej. Jest dobrym wspomaganiem dla dzieci z opóźnionym/nieprawidłowym rozwojem mowy, zaburzeniami artykulacyjnymi i w sferze oralnej, zaburzeniami jedzenia oraz w przypadku nieprawidłowości w funkcjach wzrokowych i słuchowych (często współwystępujących z trudnościami edukacyjnymi).